szpachlowy_wpis_banner.jpg

Naprawa pęknięć i ubytków w Twoim domu - jak stosować akryl szpachlowy

Na powierzchni Twoich ścian i sufitów pojawiły się pęknięcia albo ubytki? Ich naprawa nie musi być pracochłonna i skomplikowana. Akryl szpachlowy pozwoli Ci błyskawicznie przygotować je do malowania. Poniżej przeczytasz, kiedy okaże się przydatny i jak go zastosować.

Pęknięcia i ubytki w ścianach – Twój dom woła o pomoc!

Z biegiem czasu ściany wewnętrzne naszych mieszkań i domów po prostu niszczeją. Na ich powierzchni mogą pojawić się pęknięcia czy ubytki będące rezultatem uszkodzeń mechanicznych, np. uderzeń twardymi przedmiotami. Dość często, zwłaszcza tuż przed remontem i malowaniem pomieszczeń, okazuje się także, że na ścianach znajduje się sporo niepotrzebnych i nieestetycznych otworów, które służyły na przykład do zawieszenia obrazków. Niejednokrotnie ubytki powstają także w warstwie tynku – wówczas naprawa powinna zapewniać nie tylko najwyższy poziom estetyczny, ale i w odpowiedni sposób chronić konstrukcję ściany.

Co jeśli z biegiem czasu koncepcja wystroju wnętrza ulega zmianie i chcesz odświeżyć kolor lub totalnie zmienić wygląd ścian i przemalować je w zupełnie inny sposób? W każdym przypadku pierwszym krokiem będzie uzupełnienie ubytków. Aby uzyskać oczekiwany rezultat, podłoże musi być spójne, trwałe i przyczepne. To z kolei wymaga sięgnięcia po odpowiednie preparaty, takie jak akryl lekki szpachlowy. Zastosowanie tego produktu jest niezwykle szerokie, więc będzie nieodłącznym elementem różnego typu prac remontowych i naprawczych.

Akryl szpachlowy: potężne narzędzie w walce z uszkodzeniami

Uzupełnianie ubytków i przygotowywanie powierzchni do malowania nie musi być trudne i czasochłonne. Takie profesjonalne, najwyższej jakości akryle szpachlowe oferuje firma Lakma.  Wyróżniają się między innymi:

  • Możliwością zastosowania przy zróżnicowanych podłożach i materiałach, w tym na tynkach gipsowych, płytach kartonowo-gipsowych, podłożach cementowych i cementowo-wapiennych, a także drewnie i podobnych materiałach.
  • Powierzchnia będzie gotowa do malowania już po 20 minutach.
  • Możesz go szlifować, aby uzyskać najlepszy efekt i równą powierzchnię.
  • Jest bezwonny i nie zagraża wykorzystywanym materiałom dekoracyjnym.

Co jeszcze wyróżnia akryl szpachlowy? Szybkie działanie i niezwykle prosty proces aplikacji. Wygodny aplikator pozwoli Ci uzupełnić zarówno niewielkie i płytkie ubytki, jak i zdecydowanie większe powierzchnie wymagające naprawy. To świetny sposób na usunięcie między innymi pęknięć na powierzchni płyt kartonowo-gipsowych, w tym również na podwieszanych sufitach, uzupełnienie spoin w trakcie ich montażu czy otworów po kołkach nawierconych w ścianach.

Jak widzisz, akryl szpachlowy sprawdzi się podczas wielu napraw i remontów wewnątrz pomieszczeń. Warto wyposażyć się w niego przede wszystkim, jeśli planujesz malowanie ścian – dzięki niemu będziesz w stanie bardzo szybko pozbyć się niedoskonałości i przystąpić do samego malowania.

Krok po kroku: jak skutecznie stosować akryl szpachlowy?

Przyjrzyjmy się bliżej metodzie aplikacji akrylu lekkiego szpachlowego. Zastosowanie się do kilku prostych rad pozwoli Ci osiągnąć najlepszy efekt i oczekiwaną trwałość, co jest kluczowe podczas naprawy powierzchni i prac montażowych:

  • Oczyść powierzchnię, którą uzupełniasz akrylem szpachlowym: powinna być odtłuszczona i odpylona oraz pozbawiona jakichkolwiek zabrudzeń. Aby zagwarantować lepsze wiązanie, możesz również zagruntować ją przy pomocy odpowiedniego gruntu.
  • Akryl lekki szpachlowy jest dostępny w formie kartusza. Do jego aplikacji wystarczy wobec tego standardowy pistolet wykorzystywany np. do wyciskania silikonów. Obetnij końcówkę aplikatora pod kątem w taki sposób, aby była dostosowana do szerokości spoiny, jakiej potrzebujesz. Jeden kartusz powinien wystarczyć na wykonanie nawet 18 mb standardowej spoiny.
  • Po zakończonej aplikacji możesz wygładzić powierzchnię akrylu szpachlowego szpachelką zamoczoną w wodzie.
  • Pozostaw akryl szpachlowy do wyschnięcia. Weź pod uwagę, że czas podany przez producenta może różnić się w zależności m.in. od temperatury czy wilgotności powietrza.
  • Zapewnij odpowiednie warunki podczas prac: temperatura powinna wynosić od +5° do +30°C.
  • Czas obróbki wynosi 5 minut, natomiast Twoja powierzchnia powinna być gotowa do malowania już po 20 minutach.

Czy już skończyłeś? Szlifowanie i malowanie po użyciu akrylu szpachlowego

Oczywiście sama aplikacja akrylu szpachlowego to zaledwie punkt wyjścia do dalszych prac remontowych. Po całkowitym utwardzeniu przeszlifuj ścianę papierem ściernym oraz siatką malarską aż do uzyskania równej i spójnej powierzchni. Następnie konieczne jest zabezpieczenie powierzchni poprzez nałożenie np. tynku ozdobnego czy malowanie.

Zwróć uwagę, aby przed rozpoczęciem malowania powierzchnia została dokładnie odpylona z pyłu, który powstał w wyniku szlifowania. Musi być także odtłuszczona i sucha. Pozwoli Ci to uzyskać odpowiednią przyczepność. Możesz również pokryć ścianę preparatem gruntującym, który zwiększy jej chłonność.

64ad1a7ba7b0eblog-1.jpg

Bądźmy w kontakcie

Jeden klik i jesteś na bieżąco

Zapisz się do newslettera

* Pole obowiązkowe

* Pole obowiązkowe

* Pole obowiązkowe