Poradnik: jak poprawnie używać kleju wikolowego do projektów z drewna

Klej wikolowy charakteryzuje się duża wytrzymałością i łatwą aplikacją, dzięki czemu jest chętnie wykorzystywany do klejenia przede wszystkim drewna. Na co zwrócić uwagę, aby uzyskać najlepszy efekt i ułatwić sobie pracę? Poniżej znajdziesz zestaw sprawdzonych rad.

Co to jest klej wikolowy i dlaczego jest wybierany do projektów z drewna?

Łącznie elementów drewnianych za pomocą kleju wielu osobom kojarzy się klejem wikolowym. Bardzo często bywa zresztą określany mianem kleju stolarskiego ze względu na jego szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle meblarskim czy amatorskich warsztatach. Nic w tym dziwnego: znakomicie sprawdza się między innymi w sklejaniu drewna, ale również materiałów drewnopochodnych, kartonów, papieru czy tworzyw sztucznych. Klej wikolowy do drewna składa się z dyspersji poliwęglanowych i środków uszlachetniających. Możesz oczywiście znaleźć go pod wieloma postaciami i nazwami handlowymi, a propozycje różnych producentów mogą różnić się również składem, co znajdzie przełożenie na jakość konkretnego preparatu. Pełna nazwa to klej wikolowy, a wikol to popularne określenie, którym posługują się nie tylko fachowcy, ale również część producentów i dystrybutorów.

Charakterystyka i właściwości kleju wikolowego

Sprawdźmy, do czego możesz wykorzystać klej wikolowy wysokiej jakości, taki jak ten produkowany przez firmę Lakma, który znajdziesz w tym miejscu: https://sklep.lakma.pl/lakol-l-klej-wikolowy-98.html. Podstawowym przeznaczeniem jest oczywiście klejenie powierzchni drewnianych oraz materiałów drewnopochodnych. Sprawdzi się wobec tego między innymi w produkcji i naprawie mebli, zarówno tych przeznaczonych do wnętrz, jak i mebli ogrodowych czy innych elementów wykorzystywanych w ogrodach. Ale na tym nie kończą się możliwości dobrego kleju wikolowego. Jest również szeroko wykorzystywany między innymi przez modelarzy: zapewnia oczekiwaną trwałość, a jego aplikacja jest prosta nawet w przypadku projektów wymagających precyzji. Klej wikolowy znajduje również szerokie zastosowanie w pracy z papierem – można go stosować m.in. w technice decoupage czy podczas tworzenia zróżnicowanych projektów rękodzielniczych i artystycznych. Jest chętnie wykorzystywanym klejem w introligatorstwie. Dobrze radzi sobie również w połączeniach z materiałami sztucznymi, więc na dobrą sprawę jest niezastąpiony w wielu różnych pracach i warto po prostu mieć go pod ręką zarówno w profesjonalnych, jak i amatorskich warsztatach.

Jak przygotować powierzchnię drewna do klejenia

Popularność kleju wikolowego do drewna wynika również z bardzo prostego użycia. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku podstawowych rad, aby uzyskać w pełni satysfakcjonujący efekt zarówno pod kątem wizualnym, jak i parametrów wytrzymałościowych. Punktem wyjścia jest oczywiście odpowiednie przygotowanie klejonych powierzchni. Muszą być dokładnie wyczyszczone i odtłuszczone. W tym celu w wielu przypadkach wystarczające okaże się ich przemycie wodą z detergentem. Pamiętaj jednak o tym, że przed przystąpieniem do samego klejenia materiał musi być całkowicie suchy. Zwróć również uwagę na jego trwałość. Usuń np. łuszczącą się farbę, luźne elementy czy warstwy starego lakieru. Jeżeli konieczne jest przeszlifowanie powierzchni, nie zapomnij o jej dokładnym odpyleniu, zanim przystąpisz do zasadniczego klejenia.

Jak prawidłowo nałożyć klej wikolowy?

Dobre przygotowanie powierzchni to podstawa. W następnym kroku możesz przystąpić do klejenia. Najpierw dokładnie wymieszaj klej wikolowy. Następnie nanieś cienką warstwę kleju (0,1–0,15 mm) na jeden z elementów. Najlepszy rezultat uzyskasz, jeżeli będzie równomiernie rozłożony na całej powierzchni. W tym celu możesz posłużyć się np. szpachelką. Po ok. dwóch minutach ściśnij łączone elementy i dociskaj przez ok. 15 minut (możesz posłużyć się np. ściskami stolarskimi). 

Czas schnięcia kleju wikolowego: Co musisz wiedzieć?

Jak widzisz, korzystanie z kleju wikolowego jest bardzo proste. Pełny czas schnięcia kleju w temperaturze pokojowej wynosi ok. 24h. Przez ten okres zaleca się zabezpieczenie powierzchni, unikanie poruszania elementami czy narażania ich na działanie wody. Jeżeli masz taką możliwość, możesz stosować nacisk dłużej, co pozwoli Ci dobrze zabezpieczyć klejone elementy i uzyskać najlepszy efekt. 

Błędy do uniknięcia podczas używania kleju wikolowego

Najczęściej popełniane błędy związane z korzystaniem z kleju wikolowego to przede wszystkim zbyt krótki czas docisku. W takim przypadku łatwo o niewłaściwe połączenie powierzchni lub ich przemieszczenie się względem siebie. Zwróć również uwagę na zapewnienie odpowiednich warunków w trakcie pracy: przede wszystkim zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza, w przeciwnym wypadku łatwo o zatrucie.

Bądźmy w kontakcie

Jeden klik i jesteś na bieżąco

Zapisz się do newslettera

* Pole obowiązkowe

* Pole obowiązkowe

* Pole obowiązkowe