Grunt uniwersalny - podstawy i zalety
W przypadku wszystkich prac wykończeniowych odpowiednie przygotowanie powierzchni to podstawa. Odgrywa jeszcze ważniejszą rolę przed malowaniem. Grunt uniwersalny to preparat, który przygotowuje powierzchnie do malowania, zapewniając równomierny i trwały efekt końcowy. Zresztą przydaje się nie tylko przed malowaniem, ale również innymi pracami wymagającymi uzyskania chłonnej i stabilnej powierzchni, np. tapetowaniem czy kładzeniem płytek.
Oto, co zyskujesz, decydując się na grunt uniwersalny:
- Poprawa przyczepności: grunt tworzy idealną powierzchnię dla farby, zapobiegając łuszczeniu się i odpadaniu.
- Wyrównywanie chłonności: preparat eliminuje ryzyko powstawania plam i smug, zapewniając jednolitą aplikację farby.
- Wzmocnienie podłoża: wnikając w głąb powierzchni, grunt uniwersalny wzmacnia ją i przekłada się na jakość wykończenia.
- Wyższa wydajność farby: gruntowanie pozwala znacznie zredukować ilość farby potrzebnej do uzyskania satysfakcjonującego efektu.
- Lepszy wygląd: nałożenie równomiernej warstwy farby bez smug czy zacieków to gwarancja estetycznego wykończenia.
- Oszczędność czasu: samo malowanie przebiega sprawniej, farba nanosi się łatwiej, gwarantując przy tym lepsze krycie.
- Uniwersalność zastosowania: możesz go stosować na różnych powierzchniach i w różnych warunkach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.
Jak przygotować powierzchnię do gruntowania
Co najważniejsze: gruntowanie to bardzo prosta czynność, która nie zabierze Ci także zbyt wiele czasu. W praktyce po prostu nie warto z niego rezygnować. Przed przystąpieniem do pracy musisz odpowiednio przygotować podłoże:
- Upewnij się, że powierzchnia jest gotowa do gruntowania – powinna być sucha, stabilna i wolna od luźnych elementów. Jeśli stwierdzisz ubytki, usuń je.
- Usuń wszelkie zanieczyszczenia, tłuste plamy, kurz i inne substancje, które mogą ograniczyć przyczepność gruntu. Możesz posłużyć się wodą z dodatkiem mydła malarskiego.
- Jeżeli na ścianach są pleśń lub grzyb, należy je usunąć stosując preparat grzybobójczy i poczekać, aż powierzchnia całkowicie wyschnie.
- Zabezpiecz listwy przypodłogowe, gniazdka i inne elementy, które nie mają być gruntowane, za pomocą taśmy malarskiej i folii ochronnej.
- Niektóre grunty uniwersalne można rozcieńczyć z wodą zgodnie z instrukcjami producenta.
- Upewnij się, że temperatura i wilgotność w pomieszczeniu są odpowiednie do aplikacji gruntu – zazwyczaj między +5°C a +30°C.
Wybór odpowiedniego gruntu uniwersalnego
Oczywiście jakość gruntowania i przebieg prac będą zależeć od tego, jaki preparat wybierzesz. Grunt uniwersalny Lakma dostępny na tej stronie: https://lakma.pl/fixgrunt_u,pid-2721.
Pozwoli Ci uzyskać profesjonalny rezultat i błyskawicznie przygotować ścianę do malowania. To zaawansowany środek na bazie dyspersji wodnej wzbogaconej modyfikatorami. Dzięki temu jest w stanie wnikać głęboko w podłoże, wzmacniając jego strukturę i poprawiając chłonność. Grunt uniwersalny jest także bezpieczny dla użytkowników i środowiska: spełnia normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.
Jak długo schnie grunt i ile warstw nanosić?
Oczywiście w każdym przypadku stosuj się do zaleceń konkretnego producenta. Szczególnie ważną rolę odgrywa pokrycie ściany odpowiednią ilością gruntu oraz pozostawienie jej do kompletnego wyschnięcia przed przystąpieniem do zasadniczego malowania.
- Czas schnięcia: standardowo grunt uniwersalny schnie od około 15 minut do 2 godzin. Dokładny czas schnięcia zależy od temperatury, wilgotności powietrza, chłonności podłoża i oczywiście charakterystyki konkretnego preparatu. Zaleca się przestrzeganie instrukcji producenta oraz sprawdzenie podłoża przed nałożeniem kolejnej warstwy – grunt powinien być suchy w dotyku.
- Liczba warstw: zwykle wystarcza jedna warstwa gruntu. W przypadku bardzo chłonnych lub osłabionych podłoży może być konieczne nałożenie drugiej warstwy. Jeśli decydujesz się na nałożenie dwóch warstw, pierwsza może być rozcieńczona, aby lepiej wniknąć w materiał.