Pęknięcia i szczeliny w betonie - problem, który można łatwo rozwiązać
Beton jest wykorzystywanym na szeroką skalę materiałem we współczesnym budownictwie. Coraz częściej doceniamy go nie tylko ze względu na trwałość i uniwersalny charakter, ale również za wygląd. Sprawdza się znakomicie chociażby w popularnym stylu loftowym jako warstwa wykończeniowa zarówno ścian, jak i podłóg. Oczywiście zwłaszcza w takim przypadku szczególnie istotną rolę odgrywa odpowiednie uzupełnienie ubytków, szczelin i pęknięć, które niekiedy pojawiają się na jego powierzchni. Bardzo często przyczyną ich powstania są czynniki atmosferyczne lub błędy popełnione podczas wylewania betonu. Co ważne: pęknięcia z biegiem czasu mogą prowadzić do coraz poważniejszych uszkodzeń powierzchni, zwłaszcza jeżeli beton jest bezpośrednio narażony na wahania temperatur, podwyższoną wilgotność czy mrozy. Konieczne jest więc zapełnienie szczelin. W tym celu możesz wykorzystać m.in. silikon do betonu.
Silikon budowlany - czy jest efektywny?
Znakomitym sposobem na uzupełnienie różnego typu ubytków, szczelin i pęknięć w betonowych powierzchniach będzie użycie silikonu do betonu, czyli silikonu budowlanego produkowanego przez firmę Lakma. To rozwiązanie ma kilka zalet. Przede wszystkim pozwala na uzyskanie wysokich walorów estetycznych. Silikon budowlany jest dostępny między innymi w kolorze szarym oraz bezbarwnym, do dyspozycji pozostaje również biały, czarny czy brązowy. Poza tym olbrzymią korzyścią jest prosta aplikacja. Aby użyć silikonu do betonu, nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Jedynym potrzebnym narzędziem będzie zwykły pistolet do kartuszy (przyda Ci się również szpachelka, dzięki której wygładzisz powierzchnię). Poza tym łączenie, jakie uzyskasz dzięki silikonowi budowlanemu, będzie elastyczne – może więc pracować razem z materiałem i nie odpadnie na przykład w wyniku wahań temperatur. Silikon jest również odporny na czynniki atmosferyczne czy promieniowanie UV, wobec czego możesz bez obaw stosować go zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz.
Jak uzupełniać pęknięcia w betonie silikonem budowlanym?
Aplikacja silikonu do betonu jest bardzo prosta, co jest jednym z najważniejszych argumentów za wybraniem tej opcji. Poniżej przeczytasz, jak krok po kroku wypełnić np. pęknięcie zaobserwowane w wykonanej z betonu posadzce czy uzupełnić szczelinę pomiędzy betonem a płytą kartonowo-gipsową lub elementem wykonanym z innego materiału.
- Przygotuj powierzchnię do aplikacji silikonu: silikon budowlany zapewnia wysoką przyczepność do wielu zróżnicowanych materiałów. Oczywiście, aby ją uzyskać, musisz jednak odpowiednio je przygotować. W każdym przypadku silikon należy aplikować na spójne, czyste, odtłuszczone i wysuszone powierzchnie. Usuń pozostałości farb, lakierów, a także poprzednich uszczelnień. W przypadku materiałów korodujących usuń rdzę i zabezpiecz je środkiem antykorozyjnym. Jeśli stwierdzisz na uszczelnianych powierzchniach pleśń, grzyby czy porosty po ich usunięciu skorzystaj ze środków grzybobójczych. W każdym przypadku do nakładania silikonu do betonu przystępuj dopiero po pełnym osuszeniu powierzchni.
- Zabezpiecz okolice spoiny: aby zapobiec pobrudzeniu silikonem miejsc znajdujących się w pobliżu uszczelnianej okolicy, możesz skorzystać z taśmy malarskiej. Przydatny okaże się również zmywacz do nieutwardzonego silikonu, który ułatwi pozbycie się świeżo położonego uszczelnienia, jeżeli coś pójdzie nie po Twojej myśli.
- Odetnij końcówkę aplikatora i zamontuj kartusz: przykręć aplikator do kartusza, a następnie obetnij go pod kątem. Ustal odpowiednią wysokość, ponieważ wpłynie na szerokość spoiny, jaką uzyskasz. Dzięki temu łatwiej będzie o zachowanie precyzji.
- Zaaplikuj silikon: wszystko gotowe. Możesz przystąpić do nakładania silikonu. W tym celu posłuż się ręcznym lub automatycznym pistoletem do wyciskania kartuszy. Prowadź pistolet zdecydowanym ruchem, ale nie spiesz się, aby zachować precyzję.
- Rozprowadź i uformuj silikon: najlepszy efekt osiągniesz, jeśli skorzystasz ze specjalnej szpachelki, którą możesz wcześniej zamoczyć w wodzie z roztworem z mydła.
Kiedy używać silikonu do betonu?
Silikon budowlany znajduje bardzo szerokie zastosowanie w różnego typu pracach budowlanych i wykończeniowych. Przede wszystkim wyróżnia go doskonała przyczepność do wielu materiałów i powierzchni. Możesz wykorzystać go między innymi do uszczelniania i łączenia:
- betonu i gazobetonu,
- drewna surowego i lakierowanego,
- metali,
- części tworzyw sztucznych,
- cegieł,
- glazury i szkła.
Wysoka odporność na czynniki zewnętrzne sprawia, że będzie doskonałym wyborem nawet w miejscach wyjątkowo narażonych na działanie negatywnych warunków atmosferycznych. Możesz go użyć do wypełniania szczelin we wnętrzach i na zewnątrz budynków, a także łączeń różnych materiałów.