SILIKON L DO LUSTER Z CERTYFIKATEM LEED I BREEAM

12.12.2022

SILIKON L DO LUSTER Z CERTYFIKATEM LEED I BREEAM

LAKMA, jako polski producent chemii budowlanej, nieustannie dąży do spełniania najwyższych standardów z zakresu zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Dlatego też kolejnym krokiem, który został poczyniony w kierunku tzw. „zielonego budownictwa” jest otrzymanie certyfikacji LEED i BREEAM dla jednego z naszych sztandarowych produktów jakim jest Silikon L do Luster LAKMA. W praktyce oznacza to, że wyrób ten cechuje się bardzo niskim współczynnikiem LZO, czyli emisją lotnych związków organicznych do atmosfery. Przekłada się to na wysoką jakość powietrza wewnątrz budynku oraz wysoką ilość przyznanych punktów w tej kategorii dla danego budynku.

Czym jest certyfikacja LEED & BREEAM?

BREEAM i LEED są to certyfikaty ekologiczne, które stanowią obiektywne potwierdzenie, że budynek mieszkalny, biurowy lub usługowy spełnia wymogi niezbędne do uznania go za zaprojektowany i zbudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W zależności od wybranego systemu chodzi tu o takie wskaźniki, jak: innowacyjność, wykorzystanie materiałów i surowców ekologicznych, zużycie wody i energii, jakość powietrza we wnętrzu czy zrównoważone zagospodarowanie terenu.

System LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) jest amerykańskim systemem służącym do certyfikacji obiektów deweloperskich na każdym etapie cyklu życia budowy.

System BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method) to brytyjski system powstały w 1990 r., który został ustanowiony przez Building Research Establishment (BRE). Opiera się on na wielokryteriowym systemie oceny jakości budynków i ich oddziaływaniu na środowisko.

Certyfikacja, a produkty chemii budowlanej

Zarówno w certyfikacji LEED jak i BREEAM projektom budowlanym przyznawana jest punktacja, która zależna jest w dużym stopniu od wybranych produktów budowlanych. Mamy tu na myśli zarówno podstawowe produkty budowlane jak zaprawy czy materiały termoizolacyjne, ale również produkty wykończeniowe, które przekładają się potem na poziom uzyskanego certyfikatu.

Wybór materiałów nie jest wcale taki prosty. O ile w tradycyjnym projekcie budowlanym głównym wyznacznikiem jest cena i parametry jakie zakłada projektant, o tyle w projektach starających się o certyfikaty ekologiczne na wybór materiałów wpływa znacznie więcej czynników. Konsultant LEED czy też asesor BREEAM staje przed trudnym zadaniem wyboru takiego materiału, który oprócz dobrego dopasowania się do projektu, spełni wyśrubowane normy.

Przeczytaj także